Zajęcia grupowe dla dzieci z rodzicami
Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
Zajęcia dedykowane są dla rodziców z dziećmi, bardzo ważną rolę odgrywa w nich aktywność rodzica, który towarzyszy dziecku w trakcie wszystkich ćwiczeń. Zajęcia są dobrym wyborem dla rodziców lubiących ruch, bliskość, a także dla tych, którzy widzą, że ich dziecko lubi aktywnie spędzać czas w grupie dzieci.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, trwają 60 minut, a koszt miesięczny to 120zł (wykupienie pojedynczych zajęć 40zł).
Krótko o Metodzie Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne urzekła mnie tym, że jest naturalna, prosta i co jest w zgodzie z moją etyką pracy-podążająca za dzieckiem. Odpowiada na podstawową potrzebę ruchu dzieci, badania najbliższego otoczenia i sprawdzania umiejętności „w akcji”.
Metodę stworzyła angielska nauczycielka tańca opierając ją na obserwacji zabaw rodziców z dziećmi. Zajęcia są ćwiczeniami, zabawami relacyjnymi. Co to znaczy? Są to takie zabawy, które wykorzystując ruch i bliski kontakt fizyczny budują poczucie bezpieczeństwa i więzi emocjonalne.
Istnieje kilka poziomów ćwiczeń podczas każdych zajęć, które odzwierciedlają relację dziecka z otoczeniem. Na początku ćwiczenia dotyczą świadomości ciała i przestrzeni, w miarę postępu zajęć dotyczą świadomości innych osób, a dopiero potem ćwiczenia w parze z rodzicem lub w grupie. Dzięki temu, że na początku dziecko skupia się na sobie i swoim ciele buduje pozytywny obraz siebie i potwierdza własne umiejętności, co daje mu wiarę w siebie. Dopiero później kieruje swoja uwagę na inne osoby i budowanie bezpiecznej relacji z nimi. Ćwiczenia związane z relacjami również mają różne poziomy. Są to ćwiczenia opiekuńcze, kiedy jeden z partnerów poddaje się działaniom drugiego, ćwiczenia, w których obaj partnerzy są aktywni i sprawdzają na sobie własną siłę oraz ćwiczenia polegające na współpracy – używania siły, w celu osiągniecia jednego celu.
Metoda Ruchu Rozwijającego wspomaga rozwój psychoruchowy dzieci poprzez rozwijanie świadomości własnego ciała, świadomości najbliższej przestrzeni, dzielenia jej z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi kontaktu przy wykorzystywaniu ruchu i dotyku. Udział w zajęciach prowadzonych tą metodą wpływa stymulująco nie tylko na usprawnienie ruchowe, ale ich podstawowym celem jest rozwinięcie sfery emocjonalno-społecznej, świadomości siebie i innych osób.
Miałam szczęście uczyć się tej metody od Profesor Marty Bogdanowicz, która przeszczepiła metodę do Polski szkoląc się u samej Weroniki Sherborne oraz Dariusza Okrzesika – świetnego praktyka metody.
Zajęcia wpływają na:
- rozwój koordynacji ruchowej
- kształtowanie pozytywnego obrazu siebie
- kształtowanie świadomości odrębności innych osób
- umiejętność dzielenia się przestrzenią z innymi osobami
- umiejętność nawiązywania kontaktu z innymi
- kształtowanie świadomości granic własnego ciała
- umiejętność asertywnego komunikowania swoich preferencji
- umiejętność pozytywnego wykorzystywania własnej siły
- pogłębienie więzi dziecka z rodzicem

Zarezerwuj miejsce